Sektorové daně v ČR – ano či ne?

Termín: 28.2.2017
Místo: Augustine, a Luxury Collection Hotel, Prague (mapa)
Moderátor: Miroslav Zámečník

Podtémata:

Jaké jsou důvody pro zavedení sektorového zdanění v ČR a kterých odvětví by se mohlo týkat?

Jaké existují formy sektorového zdanění a možnosti použití vybraných peněžních prostředků?

Jaká rizika by byla v ČR se sektorovými daněmi spojena?

Jaké jsou dosavadní zkušenosti se sektorovým zdaněním v jiných evropských zemích?

 

Program:

8.30–9.00 registrace, snídaně

9.00–9.05 úvodní slovo Vojtěch Jirků, člen dozorčí rady

 

Blok I – Sektorové zdanění z českého pohledu

9.05–9.25 Ing. Mojmír Hampl, MSc., Ph.D., viceguvernér ČNB

9.25–9.45 Ing. Pavel Štěpánek, CSc., výkonný ředitel ČBA

9.45–10.05 Aleš Chmelař, vedoucí Oddělení strategií a trendů EU

10.05–10.25 JUDr. Pavel Smutný, president Bohemian Heritage Fund, nadační fond

10.25–10.40 panelová diskuse

10.40–10.50 coffee break

 

Blok II – Praktické zkušenosti se sektorovým zdaněním

10.50–11.10 JUDr. PhDr. Vratislav Košťál, nezávislý expert v oblasti energetiky

11.10–11.30 Ing. Radovan Kavický, ředitel GapData Institute (GDI)

11.30–11.50 Ing. Marek Hatlapatka, hlavní investiční stratég CYRRUS, a. s.

11.50–12.15 panelová diskuse

12.15–12.20 závěrečné slovo

 

Kontaktní osoba:
Irena Kadlecová
tel.: + 420 225 276 367
e-mail: kadlecova@mf.cz

 

Sektorové zdanění by české ekonomice ublížilo, shodli se experti

Zavádět v České republice sektorové zdanění nemá smysl, poškodilo by to ekonomiku, velmi pravděpodobně způsobilo odliv zahraničního kapitálu, a nepřineslo v delším horizontu nic dobrého. To je jeden z hlavních závěrů Euro konference na téma Sektorové daně v ČR – ano, či ne?

„Byli bychom jediní, kteří prošli naprosto čistí bez jakékoliv státní pomoci bankovní krizí, a přesto zavedli - navíc extrémně vysokou - sektorovou daň,“ prohlásil viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl. Upozornil na to, že zavedením takového zdanění bychom stěží dosáhli toho, aby odliv zisku od nás do zahraničí klesl. Reagoval tím na jeden z předvolebních bodů sociální demokracie zavést bankovní daň v zájmu toho, abychom zabránili vyvádění zisků do zahraničí. „Tato úvaha musí být úplně obrácená,“ dodal. Navíc upozornil, že sektorové zdanění by velmi pravděpodobně negativně odnesli koncoví zákazníci, a to ještě větší měrou nízkopříjmové skupiny.

„Banky nejsou nepřítelem a nepřítelem nejsou ani jejich vlastníci, kteří z českých bank vytvořili velkou konkurenční výhodu české ekonomiky,“ zdůraznil Pavel Štěpánek, výkonný ředitel České bankovní asociace, a dodal, že banky finančně táhnou prosperující českou ekonomiku, a to bychom neměli zavedením bankovní daně poničit. „Vlastníci bank u nás proinvestovali o polovinu více, než si vyplatili dividendou,“ uvedl.

Aleš Chmelař, analytik z Oddělení strategií a trendů EU, Úřadu vlády ČR představil Analýzu odlivu zisků z České republiky a doporučil zavedení sektorové daně jako jeden z potenciálních nástrojů, jak úniku kapitálu do zahraničí zamezit. „Důležitým poznatkem je, že od roku 1995 jediný růst v české ekonomice byl dán expanzí zahraničního sektoru a sektor domácí ve vlastnictví soukromém popřípadě veřejném zůstal stejný jako v roce 1990.“

Advokát a president nadačního fondu Bohemian heritage fund je přesvědčen, že soukromé subjekty lze k tuzemským investicím a aktivní účasti na budování ekonomiky i společnosti motivovat pouze pozitivně, nikoli zaváděním nových daní: „Musíme usilovat o vytváření mechanismů pro stimulaci soukromého sektoru k účasti na věcech veřejných. Stát sám tuto funkci nezvládá a potřebuje navázat se soukromým sektorem úzké partnerství“.

Vratislav Košťál, nezávislý expert na oblast energetiky upozornil na to, že diskutovaná myšlenka zavedení bankovní daně se může snadno rozšířit do dalších sektorů, jako například na Slovensku, kde byla od letošního roku zavedena také zvýšená daň pro oblast telekomunikací či energetiky. „Zavedením sektorové daně by stát fakticky, jako kvaziakcionář, významněji vstoupil do podnikání na energetickém trhu,“ vyzdvihnul.

Varovná slova zazněla z úst našeho slovenského souseda: „Vláda sociální demokracie u nás již pátým rokem uplatňuje politiku sektorového zdanění, která je vůči naší ekonomice škodlivá. Doporučuji vám držet se svého názoru a nic takového nezavádět, ani to nepotřebujete,“ řekl na konferenci Radovan Kavický, ředitel GapData Institute. „Pokud politika zvítězí nad ekonomickými argumenty, je to škodlivé pro ekonomiku,“ dodal Kavický.

Plastický obrázek aktuálního vývoje tématu ve Střední Evropě doplnil hlavní investiční stratég společnosti CYRRUS, a.s. a vyzdvihnul zejména likvidační důsledky zavedení bankovní daně na polskou ekonomiku. „Dnes jsou polské banky pod tlakem, klesají zisky, zahraniční investoři se odvracejí“, uvedl.