Euro Business Breakfast

Termín: 8:30 - 10:30
Místo: Corinthia Towers, Kongresová 1, 140 69, Praha 4
Téma diskuse: „Zrození mocných krajů – lesk a bída regionální politiky“
Přednášející hejtmani:

  • Petr Bendl

  • Evžen Tošenovský

  • Jiří Šulc

  • Michal Rabas

  • Petr Skokan

  • Moderátor diskuse: Pavel Páral, Jan Štětka Euronews

Třetí pokračování diskusních snídaní byznysmenů s politiky EURO BUSINESS BREAKFAST uspořádal 3.3.2005 týdeník EURO, a to za partnerské podpory společností ČEZ, Ernst & Young, Veolia Water Česká republika Corinthia Towers Hotel. Na téma "Zrození mocných krajů - lesk a bída regionální politiky" přišli diskutovat hejtman Moravskoslezského kraje a předseda Asociace krajů Evžen Tošenovský, hejtman Středočeského kraje Petr Bendl, hejtman Libereckého kraje Petr Skokan, hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc a hejtman Pardubického kraje Michal Rabas. Je třeba poznamenat, že k tak širokému setkání představitelů krajské samosprávy s předními českými podnikateli a manažery došlo vůbec poprvé.
Při debatě zazněla spousta zajímavých informací, ke kterým se ještě vrátíme v některém z příštích čísel týdeníku EURO. "Myslím, že hejtmani jako politické osoby se ještě plně politicky nezažili," začal diskusi Evžen Tošenovský. V parlamentu se prý na hejtmany dívají podivně, starostové také nepředstavují jejich fanklub. "Vlastně nevíme, kdo nás opravdu miluje," řekl s úsměvem. Tošenovský si myslí, že až jednou centrální vláda dostane stejné politické zabarvení jako vedení krajů, bude situace složitější než dnes. Za největší úspěch hejtmanů v prvním čtyřletém volebním období označil skutečnost, že nevyrobili žádný větší průšvih. Kraje přinesly poznání, že společnost není dál schopna veřejně financovat dosavadní rozsah sociálních a zdravotních služeb nebo školství, zdůraznil moravskoslezský hejtman. Současné období nazval dobou otvírání posvátných témat. "Troufám si říct, že zdravotnictví je už dnes největší byznys v této zemi, jemuž nekonkuruje ani třeba ČEZ," prohlásil.
Hejtmani podnikatele zaujali smyslem pro zdravé byznys prostředí. Upozornili na fakt, že kraje se v příštích letech zaměří na přípravy územních plánů. Tošenovský ujistil, že soukromí vlastníci by se výměnou za takovou regulaci měli dočkat kompenzací.