Euro Business Breakfast

Termín: 8:30 - 10:30
Místo: Corinthia Towers, Kongresová 1, 140 69, Praha 4
Téma diskuse: „Česká republika rok po vstupu do EU“

Podtitul: „Jak česká ekonomika využila nabídnutou příležitost a jak ji v tom politici pomohli, či nepomohli.“
Přednášející:


  • Ing. Mirek Topolánek, předseda ODS

  • Moderátor diskuse: Pavel Páral, Euronews

Čtvrté pokračování diskusních snídaní byznysmenů s politiky EURO BUSINESS BREAKFAST uspořádalo vydavatelství Euronews dne 13.6.2005 za partnerské podpory společností ČEZ, Ernst & Young, Veolia Water Česká republika a Corinthia Towers Hotel.


Předseda ODS Mirek Topolánek je přesvědčen, že v polských parlamentních volbách zvítězí spřátelení občanská platforma v čele s Janem Rokitou. V Maďarsku vyhraje Viktor Orbán s Fidesz – Maďarskou občanskou unií a na Slovensku udrží moc Mikuláš Dzurinda a spol. V Česku začne příští rok kormidlovat ODS v čele se svým předsedou, takže střední Evropa bude pravicová a stane se reformním prostorem Evropské unie.

Co je důležité, zmíněné politické strany jsou už nyní schopny účelně spolupracovat. Jejich volební výsledky jsou výsledkem dlouholeté práce a komunikace. Mirek Topolánek to – mimo jiné – uvedl minulé pondělí na EURO Business Breakfastu, tradičním setkání byznysmenů s politiky, kterém uspořádal týdeník EURO v partnerství sen skupinou ČEZ, společnostmi Veolia Water a Ernst & Young a hotelem Corinthia Towers. Předseda ODS byl tentokrát jediným řečníkem a po celou půldruhahodinu, kterou akce trvala, dokázal udržet pozornost náročných představitelů velkých českých firem.

Hovořil jako člověk, který najisto ví, že za rok převezme se svým týmem vládu v této zemi. To znamená, že mluvil i o tom, co se stane v ministerstvech ústředních úřadech poté, co se změní politická garnitura v čele státu. Mirek Topolánek má jasno v tom, co bude třeba udělat ve zdravotnictví nebo v penzijním systému. Reforma penzí, kterou navrhuje ODS, se možná zdá liberálům málo liberální a socialistům málo socialistická. Je to ale optimum, které si můžeme dovolit i vzhledem k vnějším faktorům, především členství v EU. Jako jediná z koncepcí parlamentních politických stran počítá s výrazným snížením ceny práce, přičemž systém by měl být ve finanční rovnováze.

Na otázku prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla, zda je si ODS vědoma, že ekonomický růst může narazit na bariéru v podobě vysokých cen energetických zdrojů kvůli rostoucí spotřebě v Číně a Indii, Mirek Toopolánek prohlásil, že „energetický mix“ nemůže být ve prospěch plynu, ale domácích zdrojů. Musíme začít jednat s Rakouskem a s Německem, uvedl v této souvislosti. O čem jednat? Pochopitelně o jaderné energetice a jejím rozvoji. Stejně tak bude zapotřebí investovat do nových zdrojů v rámci hnědouhelného revíru.