Euro Business Breakfast

Termín: 8:30 - 10:30
Místo: Corinthia Towers, Kongresová 1, 140 69, Praha 4
Páté pokračování diskusních snídaní byznysmenů s politiky se uskutečnilo 8. 9. 2005. Hlavním hostem a řečníkem byl pan Ing. Jiří Paroubek, který usedl za stůl spolu s šéfredaktorem týdeníku EURO, panem Istvánem Lékó. Spolu pak diskutovali na téma „Hospodářská politika vlády“.

Za posledního půlroku vystupovali na týdeníkem EURO pořádaných snídaních politiků s vrcholným manažeři dva čeští premiéři, ačkoli nebyly volby. Svědčí to o rozkolísanosti české politické situace, kterou chce Jiří Paroubek uklidnit. Na mítinku EURO Business Breakfast vystupoval poprvé a hned přilákal historicky nejvyšší návštěvu. V pátek 8. září s ním diskutovalo 120 významných českých podnikatelů, manažerů, zástupců samosprávy.

„Státní rozpočet se vyvíjí až překvapivě, dobře, kdyby to bylo v jiné zemi, určitě by se napsala, že senzačně. U nás jsme vždycky trošku skeptičtější, také díky, sdělovacím prostředkům. Ale to není kritika,“ uvedl na úvod Jiří Paroubek. Na tento rok je plánován schodek státního rozpočtu 84 miliard korun a podle premiérova názoru bude určitě nižší.

Za prioritu hospodářské politiky vlády v následujících měsících a letech považuje Jiří Paroubek boj proti nezaměstnanosti, sociální politiku v širokém smyslu slova a také na péči o rodiny a mladé lidi. Důkazem jsou podle něho značné prostředky, které budou příští rok vynakládány z Fondu rozvoje bydlení na půjčky pro mladé lidi na pořízení a rekonstrukci bytů, což je zcela nová věc. Předseda vlády vyzval bankéře, aby na to reagovali nabídkou „kompatibilních produktů“.

Za standardní ekonomické cíle vlády označil Jiří Paroubek hospodářský růst, nízkou inflaci, nízkou nezaměstnanost a vyrovnaná platební bilance. Pokud jde o hospodářský růst, premiér považuje za reálné zvyšování hrubého domácího produktu o šest až osm procent ročně, jak je uvedeno v hospodářské strategii. Inflace by příští rok měla činit 2,2 procenta, ale samozřejmě je otázka, jaký bude vliv cen ropy. „Nicméně ještě ve druhé polovině devadesátých let se inflace pohybovala každoročně mezi osmi až deseti procenty, přičemž od roku 1999 dosud souhrnně nepřekročila dvacet procent,“ uvedl Jiří Paroubek s tím, že příští rok by inflace mohla být ještě nižší než uvedených 2,2 procenta.

Více výstupních materiálů z akce je k dispozici v týdeníku EURO číslo 38 ze dne 19. 9. 2005.