Euro Business Breakfast

Termín: 8:30 - 10:30
Místo: restaurace Mlýnec, Novotného lávka 9, Praha 1
Dvacáté druhé pokračování diskusních snídaní byznysmenů s politiky se uskutečnilo
ve čtvrtek 10. 12. 2009 v restauraci Mlýnec, Novotného lávka 9, Praha 1

Téma diskuse: 20 let poté - očekávání a realita

Přednášející: Prof. Václav Klaus, prezident republiky
Moderátor diskuse: Jakub Železný

Kontaktní osoba:
Hana Partyková, tel. 251 026 176; mob. 724 140 345; e-mail: breakfast@euro.cz.

Na tradiční každoroční předvánoční akci EURO Business Breakfast přednesl český prezident Václav Klaus osm tezí. Nezhodnotil v nich jen letošní rok, ale bilancoval vývoj české společnosti od listopadu 1989, tedy za posledních dvacet let.
V krátkosti..
1. Hrozba návratu
..znovu jsme v okamžiku, kdy naší zemi hrozí návrat od svobody k nepolitické politice.
2. Standardní evropské problémy
Před dvaceti lety bylo naším úkolem uskutečnit hlubokou systémovou změnu, tedy změnu podstaty systému, nikoli zajistit každému, bez jeho vlastního přispění, bezproblémový a luxusní život. Troufám si tvrdit, že jsme tuto systémovou změnu provedli lépe, rychleji a s menšími náklady než další transformující se země. Díky tomu jsme se velmi brzy stali normální evropskou zemí..
3. Chvála české koruny
Ekonomika jistě sama - relativně brzy - znovu získá svou přirozenou dynamiku. Máme obrovskou výhodu ve vlastní měně. Kurz české koruny i nadále zůstává veličinou proměnlivou, nikoli navždy zafixovanou konstantou.
4. Je třeba omezit výdaje státu
Dnešní recese také potvrdila známou učebnicovou poučku o těsné korelaci, a navíc vysoce nelineárním vztahu mezi poklesem HDP a výpadky příjmů státního rzpočtu. Je-li variabilita výdajů státního rozpočtu směrem dolů nulová či extrémně nízká, vzniká neřešitelný problém.
5. Uvažujme ekonomicky
6. Zhoubnost kodaňské konference
7. Kritika antimonopolních úřadů
8. Nemám deziluze
Vrátím-li se zpět k názvu tohoto dnešního setkání, nemám deziluze, ale ani nezodpovědná, nerealistická očekávání. U mne je to expectations reality gap close to zero.