Euro Business Breakfast

Termín: 8:30 - 10:30
Místo: restaurace Mlýnec, Novotného lávka 9, Praha 1
Dvacáté čtvrté pokračování diskusních snídaní byznysmenů s politiky se uskutečnilo v úterý 22. 6. 2010 v restauraci Mlýnec, Novotného lávka 9, Praha 1

Téma diskuse: EUROZÓNA nebo EUROZE?

Přednášející:
Mojmír Hampl, viceguvernér ČNB
Vladimír Špidla, bývalý eurokomisař
Alexandr Vondra, senátor, omluven, grémium

Moderátor diskuse: Jakub Železný

Česká republika není připravená vzdát se své měnové politiky, euro není připravené stát se dobrou měnou pro Česko.

Bývalý eurokomisař Vladimír Špidla uvedl, že projekt eurozóny je výrazně spojený s evropskou integrací, která je naplňováním ambicí největších evropských hráčů. Tento projekt bude podle něj hájen, mezi vyspělými zeměmi EU bude prý velká ochota zaplatit za něj vysokou částku.

Hampl vidí jako neslučitelné, aby eurozóna umožňovala v členských zemích rozpočtovou autonomii a zároveň se snažila o vynucování rozpočtových pravidel. "To je kvadratura kruhu," poznamenal.

Jednotná měna podle Hampla nesladila odlišnou strukturu eurozóny, nezajistila hospodářský růst členských států a nevynutila v nich základní ekonomické reformy, což bylo od ní hlavní očekávání. "Stal se opak," podotkl. Hampl připustil, že mezi pozitiva přijetí eura patří snížení některých transakčních nákladů, z makroekonomických efektů pak přineslo nižší a méně proměnlivou inflaci. Ta ale podle něj nebyla problémem ČR.

Kontaktní osoba:
Hana Partyková, tel. 251 026 176; mob. 724 140 345; e-mail: breakfast@euro.cz.