Euro Business Breakfast

Termín: 8:30 - 10:30
Místo: restaurace Mlýnec, Novotného lávka 9, Praha 1
Dvacáté šesté pokračování diskusních snídaní byznysmenů s politiky se proběhlo ve středu 8. prosince 2010 v restauraci Mlýnec, Novotného lávka 9, Praha 1

Téma diskuse: Setkání s Václavem Klausem nad současnými ekonomickými aktualitami

Přednášející: Prof. Václav Klaus, prezident ČR

Moderátor diskuse: Jakub Železný


Již tradiční předvánoční setkání s prezidentem republiky Prof. Václavem Klausem se uskutečnilo v den konání stávky zaměstnanců ve státní a veřejné správě.
Podle prezidenta je stávka nezodpovědná. Odborářští bossové prý jen "ukazují svaly". Odboráři měli stávkovat v době, kdy se Česko začalo zadlužovat. Chtějí odčinit to, že neprotestovali, když se problém našich veřejných financí na počátku tohoto desetiletí začal rozbíhat. Vládní škrty jsou podle Klause nezbytné, protože Česká republika své zadlužování zastavit musí.
I když vláda přijala letos řadu úsporných opatření, i v roce 2011 půjde o rozpočet s výrazným schodkem. "Rozpočet je pořád ještě velmi deficitní, tento rozpočet na rok 2011 bude zvyšovat náš státní dluh. Myšlenka, že že by mělo být nějak couvnuto z těch škrtů, je nepředstavitelná, ale říkám jasně, že příští rozpočet bude muset být daleko přísnější," řekl Klaus.
Dalším tématem byl export. Podle prezidenta by Česká republika měla snížit u exportu svou závislost na zemích západní Evropy a rozšířit svůj vývozi do dalších zemí světa.
Česká republika má v Evropské unii třetí nejvyšší podíl vývozu do členských zemí unie na celkovém exportu. Do EU putuje zhruba 85 % českého vývozu.

Kontaktní osoba:
Hana Partyková, tel. 251 026 176; mob. 724 140 345; e-mail: breakfast@euro.cz.